Klub Skialpinistyczny Kandahar
PZA
mecenat:
OPP:
Przekaż 1% naszej organizacji

Rozliczenie PIT realizowane jest w ramach projektu PITax.pl dla OPP" przy współpracy z IWOP.

Historia

Klub Skialpinistyczny KANDAHAR jest pierwszym w Polsce, a obecnie największym w kraju klubem, zrzeszającym miłośników narciarstwa wysokogórskiego. Powstał jesieniń 2001 roku, chociaż pomysł jego utworzenia narodził się już dużo wcześniej. Działalność Klubu zainicjowała grupa narciarzy wywodzących się ze śląskich środowisk górskich, takich jak studenckie koła przewodnickie, czy kluby wysokogórskie. W kolejnych latach K. S. Kandahar rozrastał się, przyjmując coraz to nowych członków, zarówno ze Śląska, jak i z wielu innych regionów Polski. Zmieniał także swoje oblicze rozszerzając zakres swej działalności na wiele innych dziedzin aktywności sportowej związanej z górami.

Obecnie Klub jest dużą i prężnie działającą organizacją. Zrzesza ponad 80 osób z całego kraju. Są wśród nich zawodnicy, zarówno wyczynowi jak i startujący amatorsko, a także miłośnicy narciarskiej turystyki. Zawodnicy Kandaharu odnoszą liczne sukcesy w zawodach krajowych i zagranicznych. Wielu z nich należy do polskiej Kadry Narodowej w skialpinizmie. Wśód największych osiągnięć członków Klubu wymienić można m. in. wielokrotne zwycięstwa w Pucharze Polski i Mistrzostwach Polski, czy udane starty w najbardziej prestiżowych i wymagających zawodach zagranicznych: Pierra Menta, Adamello Ski Raid, Patrouille des Glaciers, Trofeo Mezzalama czy Sellaronda jak również medale Pucharu Świata oraz Mistrzostw Świata i Europy.

Działalność Kandaharu nie kończy się jednak na skialpinizmie. Klubowicze odnoszą sukcesy także w innych dyscyplinach, startując z powodzeniem w polskich i zagranicznych górskich zawodach biegowych, maratonach rowerowych, czy rajdach typu Adventure Racing. Klub może pochwalić się także osiągnięciami swych reprezentantów we wspinaczce, zarówno sportowej, jak i wysokogórskiej.

Klub Skialpinistyczny Kandahar jest rokrocznie organizatorem dwóch edycji zawodów w narciarstwie wysokogórskim: Pucharu Pilska oraz Pucharu Czantorii. Zarówno pierwsze, jak i drugie zaliczane są do Pucharu Polski w Narciarstwie Wysokogórskim oraz do Pucharu Polski Amatorów, powstałego przed kilku laty właśnie z inicjatywy Klubu. Puchar Pilska to zawody z tradycjami, rozgrywane już od 2001 roku. Kilkakrotnie miały rangę edycji Pucharu Europy Środkowej oraz Mistrzostw Polski. Jest to także najbardziej prestiżowy wyścig w kategorii zespołowej rozgrywany w Polsce. Z kolei Puchar Czantorii to szybkie zawody, z reguły rozpoczynające sezon rywalizacji skialpinistów w Polsce. Kilkakrotnie były eliminacjami do Mistrzostw Europy. Jest to jedyny w naszym kraju wyścig rozgrywany wieczorem, częściowo przy świetle czołówek startujących w nim zawodników. Puchar Czantorii rozgrywany jest od roku 2008, zaś od 2011 poświęcony jest pamięci tragicznie zmarłemu zawodnikowi naszego Klubu – Kubie Soińskiemu.

Klub jest otwarty zarówno dla tych, którzy pragną trenować skialpinizm i startować profesjonalnie bądź amatorsko w zawodach, jak i dla wszystkich, zainteresowanych tym pięknym i coraz popularniejszym w naszym kraju sportem. Mile widziani są także ci, którzy łączą narciarstwo wysokogórskie z innymi dziedzinami aktywności w górach. Każdy może uzyskać u nas poradę na temat sprzętu bądź ciekawych miejsc na skiturowe wycieczki. Można również wziąć udział w organizowanych przez Klub szkoleniach czy wyjazdach w góry polskie i zagraniczne, jak również skorzystać z atrakcyjnych zniżek na zakup różnego rodzaju sprzętu górskiego.

A zatem do zobaczenia na narciarskim szlaku…

mecenat
Sponsorzy