OPP:
Przekaż 1% naszej organizacji

Rozliczenie PIT realizowane jest w ramach projektu PITax.pl dla OPP" przy współpracy z IWOP.

Pucharu Pilska Druga edycja – 16.03.2002

Dnia 16 marca 2002 roku zostały rozegrane drugie zawody o Puchar Pilska. Tym razem organizatorem był Klub Skialpinistyczny Kandahar, zrzeszający miłośników skialpinizmu z rejonu Śląska.

Zawodnicy wystartowali w dwóch kategoriach: A-parami, B-indywidualna. Na start stawiła się rekordowa liczba 62 zawodników. Frekwencja byłaby jeszcze większa, gdyby nie fakt iż w tym samym czasie były rozgrywane, przesunięte z 2 marca, zawody Pucharu Słowacji w Źarskiej Dolinie. W związku z tym na start nie dojechali zawodnicy słowaccy i czescy, którzy wcześniej zapowiadali swój udział w imprezie.

Ze względu na problemy ze śniegiem praktycznie do samego końca nie był znany przebieg trasy. Dopiero na dwa dni przed zawodami organizatorzy podjęli decyzje o jej ostatacznym kształcie.

W kategorii A zawodnicy startowali z doliny Buczynki. Stamtąd musieli podejść na szczyt Kopca, następnie zjeżdżali w dół w kierunku Korbielowa Kamiennej do wysokości około 850m. Po zjeździe podchodzili na szczyt Pilska i zjeżdżali do Potoku Cebulne. Tam rozpoczynało się ostatnie podejście z elementami wspinaczki skalnej. Odcinek ten o trudności (3-) był zabezpieczony liną poręczową. Ze szczytu Skałki zawodnicy zjeżdżali przez Halę Górową do mety w dolinie Buczynki. W sumie pokonali 14,5km i około 1500m przewyższenia.

Najszybszymi zawodnikami na tej trasie byli Adam Gomola i Adam Matuszny z KS Kandahar, którzy pokonali trasę z czasem 2h03’53”. Drugie miejsce zajęli Tomasz Matuszny i Włodzimierz Jarosz (Team Extreme) uzyskując czas 2h26’19”, a trzecie Tomasz Górny i Łukasz Urbanek z GOPR Beskidy z czasem 2h33’33”.

Trasa kategorii B, zaliczana do indywidualnego Pucharu Polski była krótsza i łatwiejsza. Podobnie jak w kategorii A zawodnicy musieli podejść na Kopiec, stamtąd zjeżdżali nartostradę nr 5 na wysokość około 1150m npm. Następnie podchodzili na szczyt Pilska i zjeżdżali do mety w dolinie Buczynki. Cała trasa liczyła 9,5km i 1000m przewyższenia.

Po zaciętej walce pierwsze miejsce zajął Marcin Nędza-Chotarski (TPN) z czasem 1h18’02”, wyprzedzając Macieja Ziarko( Tatra Extreme) o zaledwie 3sekundy i Grzegorza Bargiela (TOPR) o 18 sekund.

W kategorii kobiet pierwsze miejsce zajęła Monika Janocik(AKG Łódź) z czasem 1h43’10”. Za nią na mecie zameldowały się Bożena Wajda( KW Zakopane) ze stratą 10’13” i Magdalena Derezińska tracąc 12’26”.

W zawodach brali również udział zawodnicy poniżej 17lat. W tej kategorii zwyciężyli Ewa Gajewska i Maciej Mikiewicz.

Wbrew wcześniejszym obawom na całej trasie zawodów towarzyszyła zawodnikom piękna, słonecza pogoda. Nawet na szczycie Pilska zazwyczaj wietrznym i zamglonym panowały doskonałe warunki pogodowe.

Uwieńczeniem imprezy było rozdanie nagród, które ufundowali firma Mount X, Carlsberg, Hurtownia Fatra-przedstawiciel firmy Lanex, Alpinka, MicoNet-sieci rozległe, Drewnostyl i SKPB Katowice. Wieczór po zawodach uatrakcyjnił pokaz filmu z zawodów Pierra Menta di Tivoly i slajdy Piotra Pustelnika z wyprawy na Kangchendzongę.