Klub Skialpinistyczny Kandahar
PZA
mecenat
www.skitour.pl

Wyprawa na Pik Niepodległości
(dawniej Pik Lenina, 7134m n.p.m)
lipiec - sierpień 2006

W okresie pomiędzy 21 lipca a 26 sierpnia 2006 roku miała miejsce zorganizowana pod patronatem KS KANDAHAR wyprawa na Pik Niepodległości (dawniej Pik Lenina). Uwieńczona została sukcesem - w sumie aż siedem spośród ośmiu osób, które podjęły atak szczytowy, stanęło na wierzchołku siedmiotysięcznika. Najbardziej owocny pod tym względem okazał się dzień 11 sierpnia, kiedy to wspólnie zdobyło szczyt pięcioro uczestników wyprawy. Wśród nich było czworo członków naszego Klubu: Magda Derezińska, Ola Dzik, Tomek Borowiec i Maciek Westerowski.

Leżący w górach Pamiru w Kirgistanie Pik Niepodległości uznawany jest za jeden z łatwiejszych technicznie siedmiotysięczników. Dlatego właśnie został wybrany jako cel wyprawy, stanowiącej dla większości z nas debiut na takiej wysokości. Niewielkie trudności techniczne nie oznaczają jednak, że góra jest łatwa. Pik cieszy się złą sławą z powodu silnych wiatrów, niskich temperatur, zmiennej pogody, trudności orientacyjnych. Ponadto nieprzyjemny, pełen szczelin lodowiec oraz skały i kiepski śnieg w partiach szczytowych, czynią tą górę zupełnie nie-narciarską. Dlatego też tym razem sprzęt skialpinistyczny zostawiliśmy w domu.

Po wielu dniach podróży pociągami, samolotami i samochodami, po przeżyciu pierwszej fascynacji kulturą Wschodu, zobaczeniu prawdziwych bazarów i jurt, po przestawieniu się na wolniejsze niż w Europie tempo życia, dotarliśmy do bazy na Polanie Żukowej. Kolejne dwa tygodnie zajęła nam działalność górska: zakładanie kolejnych obozów, wynoszenie depozytów i od czasu do czasu dzień odpoczynku, a w końcu - udany atak szczytowy. Z aklimatyzacją większość z nas nie miała problemów, choć niektórych nękały choroby. Natomiast pogoda przez większość czasu była dobra. Co najważniejsze dopisała nam podczas zdobywania góry. Na wierzchołku zdołaliśmy nawet rozpalić... ognisko!

Ten pierwszy siedmiotysięcznik nie tylko dostarczył każdemu z nas niezapomnianych przeżyć. Stał się ważnym etapem górskiego rozwoju, pozwolił sprawdzić siebie i innych, aby w przyszłości móc myśleć o wspólnych wyprawach w góry wysokie, nawet te najwyższe.

Aleksandra Dzik

 

 

Uczestnicy wyprawy 

Członkowie KS KANDAHAR:

Uczestnicy wyprawy spoza Klubu:

Towarzysząca grupa trekkingowa (SKPB Katowice):

Zobacz zdjęcia

Kolejny projekt uczestników wyprawy

sponsorzy zawodów
Klub Skialpinistyczny Kandahar © 2001 - 2013 ul. Dąbrowskiego 69/1, 41-500 Chorzów tel (+32) 25 17 364, fax (+32) 25 30 531
VI4