mecenat

Pucharu Pilska
Pierwsza edycja - 3.03.2001

Relacja, wyniki i zdjęcia

W dniu 3.03.2001 roku odbyły się zawody skialpinistyczne Puchar Pilska. Impreza została zorganizowana przez Studenckie Koło Przewodników Beskidzkich w Katowicach. Uczestnicy mogli startować w dwóch kategoriach: A dla zespołów dwuosobowych i B dla zawodników indywidualnych.

Na start przybyło 10 zespołów dwuosobowych i 21 zawodników indywidualnych, w sumie 41osób. Zważywszy na fakt, że skialpinizm nie jest jeszcze w Polsce dyscypliną bardzo znaną liczba ta wydaje się być stosunkowo duża.

Dla zawodników startujących w kategorii A organizatorzy przygotowali trasę z Korbielowa PTTK doliną Buczynki na Pilsko. Następnie zawodnicy zjechali do Korbielowa Kamiennej nartostradą nr 5, by stamtąd rozpocząć kolejne podejście na Pilsko tym razem przez Byka. Po dojściu na szczyt zawodnicy musieli zjechać w dolinę potoku Cebulne,a następnie podejść przez ska??ki na grzbiet. Stamtąd pozostał im tylko zjazd doliną Buczynki do Korbielowa PTTK. W sumie pokonali trasęo odległości 22km i przewyższeniu 1700m.

Najszybszymi w tej kategorii okazali się Peter Koczka i Miro Nowak z klubu James Spisz oraz bracia Miro i Milan Dancikowie z klubu Ziarska Dolina. Oba zespoły osiągnęły ten sam czas 2.42.00. Kolejnym zespołem na mecie byli Adam Gomola i Stanisław Heczko (Coll Tex) z czasem 2.47.28.

W kategorii A startował jeden zespół kobiecy: Zofia Bachleda i Magdalena Derezińska, który uzyskał czas 3.33.12.

Trasa dla zawodników startujących w kategorii B miała charakter bardziej rekreacyjny. Uczestnicy musieli dojść na Pilsko dolinę Buczynki, a następnie zjechaę z powrotem do Korbielowa PTTK. W sumie pokonali trasę o odległości 11km i przewyższeniu 750m.

Najszybszym zawodnikiem w tej kategorii był Tomasz Król (SKPB Katowice) z czasem 1.25.30. Drugie miejsce zajął Sławomir Stępel (SKPB Katowice), który uzyskał czas 1.29.25, a trzecie Paweł Bednarczyk (Okocim)- 1.29.32.

Najszybszą kobietą na tej trasie była Bożena Wajda z Zakopanego 1.45.22. Drugie miejsce zajęła Natalia Danielczyk z SKPB Katowice 1.57.11, a trzecie Barbara Batko z KW Katowice 2.19.27.

Sponsorami nagród byli: firma Sam Hawkins, Alpinka (foki Coll Tex) i Alpinus.

Jadwiga Kubica-Gomola

WYNIKI KATEGORII A
Długość trasy 22km, przewyższenie ok. 1700 m

Miejsce Imię i Nawisko Numer startowy Klub Czas
1 Peter Koczka, Miro Nowak 2 James Spisz 2h42'00"
1 Miro Dancik, Milan Dancik 4 SK Ziarska Dolina 2h42'00"
3 Adam Gomola, Stanisław Heczko 10 Coll Tex 2h47'28"
4 Jana Heczkova, Martin Mrug 5 SK Ziarska Dolina 2h54'20"
5 Marian Illes, Richard Skolka 6 SK Ziarska Dolina 2h59'17"
6 Magdalena Derezińska, Zofia Bachleda 3 Zakopane 3h33'12"
7 Stanisław Kruczek, Jan Grajcarz 9 Kraków 3h42'48"
8 Marek Okularczyk, Darek Szewczyk 8 Sportiva Gliwice 4h03'40"
9 Marek Głogoczowski, Roman Gąsienica-Samek 7 KW Warszawa 5h07'11"
10 Paweł Nowak, Jakub Brzosko 1 RKW Rzeszów, KW Zakopane dyskwalifikacja

sponsorzy zawodów
Klub Skialpinistyczny Kandahar © 2001 - 2013 ul. Dąbrowskiego 69/1, 41-500 Chorzów tel (+32) 25 17 364, fax (+32) 25 30 531