Klub Skialpinistyczny Kandahar
PZA
mecenat
www.skitour.pl

V Puchar Pilska
II Mistrzostwa Polski w narciarstwie wysokogórskim
29 stycznia 2005

(wyniki)

29 stycznia rozpoczął się kolejny Puchar Polski w narciarstwie wysokogórskim. Pierwszą edycją tych zawodów był V Puchar Pilska organizowany przez Klub Skialpinistyczny KANDAHAR. W tym roku zawody te miały również rangę Mistrzostw Polski. Bazą zawodów było nowe schronisko na Hali Miziowej.

Niespodziewanie duże opady śniegu spędzały sen z oczu organizatorom, dlatego też przygotowania trwały do ostatniej chwili. Od tygodnia poprzedzającego zawody hordy młodych skialpinistów przecierały trasę brodząc po pas w śniegu. Aura okazała się jednak łaskawa i sobotni poranek prócz siarczystego mrozu był pogodny.

Po godzinie ósmej w rejonie schroniska, gdzie znajdował się start, zebrało się ponad 80 zawodniczek i zawodników oraz grupka kibiców oczekujących na rozpoczęcie zawodów. Trasa zawodów w najbardziej prestiżowej i obleganej kategorii zaliczanej do punktacji Pucharu Polski przedstawiała się następująco:

start spod schroniska na Hali Miziowej (1330m.n.p.n) następnie pierwszy podbieg na Kopiec, gdzie znajdował się sędzia, a później na Kopułę Pilska (1500m.n.p.m), gdzie rozlokowany był punkt kontrolny. Zgodnie z regulaminem zawodów startujący mogli opuszczać punkty kontrolne wy??ącznie w parach – fakt ten wp??yną?? na kooperację partnerów w zespole, którzy pracując na wspólny wynik, pomagali sobie w „przepinaniu” sprzętu, montażu fok, a czasem również w dźwiganiu plecaka. Z kopuły rozpoczynał się pierwszy zjazd zboczem aż do nartostrady i po chwili przyjemnej jazdy po przygotowanym stoku na zawodników czekał sędzia, który kierował ich na kolejne podejście, tym razem „zakosami” na Solsko (1193m.n.p.m), gdzie umieszczony był drugi punkt kontrolny. Stamtąd zawodnicy zjeżdżali do Polany pod Bykiem (780m.n.p.m), z której po krótkim trawersie drugi raz wspinali się po kolejnych „zakosach” do punkt kontrolnego na Solisku (1193m.n.p.m).

Następnie po krótkim płaskim, leśnym odcinku skialpiniści docierali do nartostrady, gdzie zaczynały się trzecie „ zakosy” i ostatnie podejście na Kopułę Pilska do punktu kontrolnego. Ten odcinek trasy zawodnicy musieli pokonać nie dłużej niż 3 godziny, w przeciwnym razie byli kierowani do mety. Stąd rozpoczynał się zjazd przez Halę Cebulową do Potoku Cebulnego (1050m.n.p.m), gdzie znajdował się kolejny punkt kontrolny, a zawodnicy po raz kolejny zakładali foki i rozpoczynali podejście pod pierwszą skałkę. Pod skałką zawodnicy przypinali narty do plecaków i pokonywali pierwszy odcinek wspinaczkowy. Dla ułatwienia organizatorzy zawiesili linę poręczową, bez której jak twierdzili niektórzy, pokonanie odcinka skalnego było by niemożliwe. Następnie trasa wiodła przez las do drugiej skałki, którą trzeba było podobnie jak pierwszą pokonać ściągając narty i przy użyciu liny poręczowej. Po krótkim podejściu rozpoczynał się zjazd na fokach tak zwaną „końską drogą”, aż do przecięcia nartostrady i dalej trawersem do czarnej nartostrady, która trzeba było pokonać na butach z powodu dużej stromizny. Po przejściu tej swoistej „ściany śmierci”, zawodników od mety dzieliły już tylko metry.

Cała trasa liczyła ok. 22km i ok. 1600m przewyższenia. O tym, iż nie była łatwa, a panujące na niej warunki nie pomagały zawodnikom najlepiej świadczy fakty, że aż sześć zespołów męskich i jeden żeński nie ukończyły zawodów. Duży mróz skutecznie utrudniał lepienie fok, co skutkowało wycofaniem się kilku par z rywalizacji. Z trasą nie poradzili sobie nawet reprezentanci Polski na ostatnich Mistrzostwach Świata w Val d'Aran' członkowie KW Zakopane: Maciej Ziarko i Jan Karpiel.

Zwycięstwo na tej trasie odniosła para ze Śląska: Jacek Czech (KS Kandahar) i Adam Gomola (KS Kandahar), którzy osiągnęli metę w czasie 2:27:41. Za nimi dotarła para: Andrzej Chrobak (GOPR Podhale) i Marcin Trybała (GOPR Babia Góra) ze stratą niecałych 5 minut do zwycięzców. Trzecie miejsce z czasem 2:37:40 zdobyli ratownicy GOPR z Podhala: Jacek Żebracki i Szymon Zachwieja.

Wśród pań bezkonkurencyjne okazały się Justyna Żyszkowska (Speleoklub Tatrzański) i Magdalena Derezińska (KW Zakopane), które na metę dotarły z czasem 3:39:58. Drugą lokatę wywalczyły reprezentantki KS Kandahar: Agnieszka Solik i Agnieszka Konior tracąc do zwyciężczyń 25 minut. Po nich na metę dotarły Monika Janocik (AKG Łódź) i Zofia Chruściel (Speleoklub Bielsko-Biała) po 4 godzinach od startu.

Trasa dla amatorów i innych kategorii wiekowych była już „ nieco” łatwiejsza: start rozpoczynał się spod schroniska na Hali Miziowej następnie podbieg na Kopiec, gdzie znajdował się sędzia, a stamtąd zjazd nartostrada do tak zwanego łącznika, gdzie sędzia kierował zawodników na trawers, po którym pokonywali wspomnianą już czarną ściankę i docierali do mety. Trasa liczyła ok.4km i ok. 350m przewyższenia.

Wśród kadetek zwyciężyła Anna Habina (KW Zakopane) przed Aleksandrą Chruściel (Speleoklub Dąbrowa Górnicza) i Ewą Gajewska (KS Kandahar). Natomiast w kategorii kadetów wygrał Witold Beczała (KS Kandahar) przed Andrzejem Bargielem. Najlepszym juniorem okazał się Łukasz Karda (KS Kandahar) wyprzedzając swojego klubowego kolegę Grzegorza Beczałę. W najmłodszej kategorii dziewcząt wygrała Julia Wajda przed Kają Olejniczak, a z chłopców Piotr Grzegorzek wyprzedził Szymona Stopkę i Michała Boczule z KS Kandahar.

Najlepiej z amatorek poradziła sobie Katarzyna Marcińczyk- Jarek (0:43:09) wyprzedzając Marię Fogler (0:48:00), a wśród amatorów najszybciej trasę z czasem 0:33:07 pokonał Szymon Sawicki przed Andrzejem Jarkiem 0:37:10 i Januszem Sawickim 0:37:40.

Sędzią głównym zawodów była Jadwiga Kubica – Gomola, a nad bezpieczeństwem zawodników czuwali ratownicy z Beskidzkiej Grupy GOPR.

Uwieńczeniem zmagań było rozdanie medali dla Mistrzów Polski oraz nagród i pucharów dla zwycięzców zawodów. Niewątpliwą atrakcja wieczoru był pokaz filmu z wyprawy na Annapurne wraz z komentarzem wybitnego himalaisty i podróżnika Piotra Pustelnika.

Klub Skialpinistyczny KANDAHAR pragnie serdecznie podziękować wszystkim za pomoc w organizacji zawodów oraz fundatorom nagród, a w szczególności: Schronisku na Hali Miziowej, Gminie Jeleśnia, Ośrodkowi Narciarskiemu „Pilsko”, Browarom Żywieckim, Szkole wspinaczkowej „W skale”, firmom: Ski Trab, Hi-Mountain, Mammut, Milo, Himal Sport, Alpinka, Arnica, Drewnostyl, OSZO-Sport, „Jerzy”, Sam Hawkins, Intersa, Sklepowi Kontiki, Hurtowni Fatra. Patronat medialny nad zawodami objęły: portal internetowy Onet.pl, Magazyn Turystyki Górskiej N.P.M oraz Radio E.

Marcin Zwoliński
KS Kandahar

sponsorzy zawodów
Klub Skialpinistyczny Kandahar © 2001 - 2013 ul. Dąbrowskiego 69/1, 41-500 Chorzów tel (+32) 25 17 364, fax (+32) 25 30 531
VI4