Klub Skialpinistyczny Kandahar
PZA
mecenat:

15 zawody im. Kuby Soińskiego – 1 edycja Pucharu Polski za nami…

Z dwutygodniowym (spowodowanym brakami śniegu) opóźnieniem zainaugurowany został sezon zawodów skialpinistycznych w Polsce. W niedzielę 23 stycznia na linii startu 15 zawodów im. Kuby Soińskiego – Nighe Vertical Race, które odbyły się na stokach Skrzycznego w Szczyrku zameldowali się wyposzczeni przerwą letnio-jesienną miłośnicy skitouringu. W tygodniu poprzedzającym zawody wszelki znaki na niebie i ziemi (dominacja koloru zielonego, a nie białego) wskazywały, że 1 edycja tegorocznego Pucharu Polski w narciarstwie wysokogórskim może się nie odbyć ☹. Na szczęście „bestia ze wschodu” dotarła i w minioną niedzielę udało się rozpocząć pucharowe zmagania.


Organizatorzy zawodów z Klubu Skialpinistycznego Kandahar wytyczyli dla żądnych skitourowych doznań (których na linii startu zebrało się ponad 130…) następującą trasę:
START – 537m (dolna stacja kolei linowej na Skrzyczne) >>> nartostrada nr 25 („Widokowa”) >>> PUNKT KONTROLNY – 948m – Hala Jaworzyny >>> nartostrada nr 21 („Ondraszek”) >>> META – 1250m (górna stacja kolei linowej na Skrzyczne). Długość wyniosła ok 4800m i ok 720m przewyższenia.


Nasi zawodnicy wykazali się sławetną polską gościnnością dlatego też 1 miejsce z „kosmicznym” czasem 32min i 17 sekund wywalczył znakomity słowacki skialpinista Jakub Šiarnik. Niespełna 1,5 minuty później na Skrzyczne dotarł czeski zawodnik Pavel Ondrášek. Podium z czasem 34min 43 sek uzupełnił Sebastian Druszkiewicz. Wśród Pań najszybsza okazała się (co nie było specjalnym zaskoczeniem😊) najlepsza polska skialpinistka ostatnich lat Iwona Januszyk (13miejsce OPEN) – czas: 38:19. Druga na metę wbiegła Olga Łyjak, a za nią juniorka ze Słowacji Nikola Maťkova.
Pełne wyniki na:
https://bgtimesport.pl/online/zawody/zaw_id/551
Zawody mogły się odbyć dzięki zaangażowaniu wolontariuszy z KS Kandahar oraz wsparciu:

Już 5 lutego zapraszamy na kolejną edycję Pucharu Polski w narciarstwie wysokogórskim – 22 Puchar Pilska w skialpnizmie. Szczegółowe informacje i zapisy na www.kandahar.pl
mecenat
Sponsorzy